gerdeham
16 آذر 1401 - 10:47

تلاش مخالفین برای گرفتن سبقت از اردوغان - بخش پایانی

مهمترین تفسیر برای بررسی وضعیت اردوغان در رقابت با نامزدهای مخالف، این است که قبلاً، رهبر حزب جمهوری خلق، شانسی برای شکست اردوغان نداشت و معمولاً ۲ تا ۳ درصد از اردوغان عقب می افتاد. اما حالا، او نیز از اردوغان سبقت گرفته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رقابت بین احزاب سیاسی ترکیه بالا گرفته است. با آن که 6 ماه به برگزاری ماراتن انتخابات مانده، دونده ها آرام و قرار ندارند و فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه، آکنده از رقابت، تنش و رجزخوانی است.

حزب عدالت و توسعه که به رهبری رجب طیب اردوغان، به مدت 21 سال قدرت را در دست داشته، خیال دارد در انتخابات سال آینده هم پیروز شود و اردوغان همچنان رئیس جمهور بماند. این حزب، چند سالی است با یک جریان راست افراطی تندرو به رهبری دولت باغچلی ائتلاف جمهور را به وجود آورده و نمی خواهد از قدرت کنار زده شود. اما شواهد حاکی از آن است که یک بحران اقتصادی گسترده و بی سابقه و ائتلاف 6 حزب مخالف اردوغان، شرایط اولیه را برای تحمیل یک شکست سنگین بر حزب حاکم، فراهم آورده است.

در بخش پیشین گزارش، به این اشاره شد که بر اساس تازه ترین نظرسنجی موسسه معتبر یون ایلم (Yöneylem)، اقبال مردم به نظام ریاستی کنونی تنها در حد 34.6 درصد است، اما بیش از 60 درصد مردم، خواهان بازگشت به نظام پارلمانی هستند.

55.7 درصد از پاسخ دهندگان، معتقدند که هم اکنون، ترکیه «بد» اداره می شود. آمار شهروندانی که معتقدند ترکیه خوب اداره می شود، تنها در حد 29 درصد است.

دو شریک اصلی ائتلاف جمهور یعنی حزب عدالت و توسعه، 28.3 درصد و حزب حرکت ملی 6.2 درصد، رای دارند.

این یعنی 34.6 درصد رای، که در تاریخ 21 سال حزب اردوغان سابقه نداشته و نشان دهنده یک افول جدی و آشکار است.

حزب جمهوری خلق به رهبری کمال کلیچدار اوغلو 22.7 درصد و حزب خوب به رهبری مرال آکشنر راست گرا 12 درصد دارند. این یعنی 34.7 درصد و یک رقابت سایه به سایه یا شانه به شانه. اما مساله اینجاست که کلیچدار اوغلو و آکشنر، در ائتلاف 6 حزب مخالف اردوغان، چهار شریک دیگر دارند که مجموعاً می توانند 5 درصد از آرای مردم ترکیه را به دست آورند و معادله را به نفع مخالفین تغییر دهند.

در این میان، یک نهاد اقماری پ.ک.ک به نام حزب دموکراتیک خلق ها نیز به تنهایی 10 درصد رای دارد که می تواند در یک تغییر موضع ناگهانی، کل بازی را به هم بریزد. به این معنی که اگر به یک باره تصمیم بگیرد به سوی اردوغان بورد، او برنده خواهد بود و اگر به سمت مخالفین برود، خیال آنان از بابت تحمیل شکست بر اردوغان، آسوده خواهد شد. اما واقعیت این است که دستورات اصلی برای تصمیم گیری سیاسی این حزب، نه در پارلمان آنکارا که در کوهستان قندیل و در قرارگاه مرکزی پ.ک.ک صادر می شود و در نتیجه بعید است که معامله غافلگیرکننده ای صورت بگیرد.

قطعاً به اردوغان رای نمی دهم: 54.4 درصد

نتایج نظرسنجی مزبور حاکی از این است که 54.4 درصد از پاسخ دهندگان، رویکرد خود را ذیل این گزینه تعریف می کنند: قطعاً به اردوغان رای نمی دهم.

تنها 35.5 درصد از مردم گفته اند که حتماً به اردوغان رای خواهند داد. شمار مرددها و تصمیم نگرفته ها نیز تنها 9 درصد است و اگر رای آنان را به شکل صحیح سرشکن کنیم، شانس اردوغان پایین می آید.

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

در بخش دیگری از نظرسنجی مزبور، نزدیک به 51 درصد از پاسخ دهندگان، خواهان آن هستند که یک سیاستمدار برخاسته از جبهه مخالفین نامزد شود تا به او رای دهند. اما 39 درصد می گویند: فقط به اردوغان رای می دهم.

اما چرا این رای، بالاتر از رای 35 درصدی نمودار قبلی است؟ پاسخ چنین است: هواداران سنتی اردوغان و حزب عدالت و توسعه، این احتمال را نیز در نظر دارند که ممکن است به یک باره ورق برگردد و فردی غیر از اردوغان، نامزد ائتلاف جمهور شود. در نتیجه او نیز می تواند رای بالایی از هواداران سنتی بگیرد.

اما اگر این احتمال به کلی از میان برود و اردوغان فقط و فقط در برابر یکی از مخالفین رقابت کند، در این صورت، رای او به 39 درصد می رسد. البته باید به این نیز توجه کنیم که یک جمعیت 10 درصدی ترکیبی هم داریم که بخشی از آنان قهر کرده و فعلاً تمایلی برای رای دادن ندارند و بخش دیگر نیز هنوز تصمیم نگرفته و دچار تردید هستند.

اردوغان چند درصد رای دارد؟

یکی از مهمترین اهداف شرکت های نظرسنجی ترکیه، این است که میزان رای و وضعیت پایگاه اجتماعی اردوغان را بسنجند. اما آنان در تمام پژوهش های میدانی خود، برای فهم این موضوع، سراغ تکنیک مقایسه ای می روند. یعنی وضعیت اردوغان را به طور دقیق، در رقابت با سیاستمداران مشهور می سنجند و مبنای سوال آنها، یک سناریو و طرح فرشی است که می خواهد بداند کدام نامزد برای پیروز شدن در برابر اردوغان، شانس بیشتری دارد.

نظرسنجی موسسه معتبر یون ایلم (Yöneylem)، وضعیت 3 نامزد مشهور را در برابر اردوغان، به شرح زیر بررسی کرده و نتیجه گرفته است:

اگر اکرم امام اوغلو شهردار استانبول رقیب اردوغان باشد، نتیجه چنین است:

امام اوغلو 55.5 درصد

اردوغان 41.4 درصد

اگر منصور یواش شهردار آنکارا رقیب اردوغان باشد، نتیجه چنین است:

یواش 55.5 درصد

اردوغان 37 درصد

اگر کلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق رقیب اردوغان باشد، نتیجه چنین است:

کلیچدار اوغلو 43.3 درصد

اردوغان 42.8 درصد

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

رئیس جمهور فعلی ترکیه، در صورت نامزدی منصور یواش، با فاصله ای جدی، از او شکست خواهد خورد. منصور یواش مورد حمایت حزب جمهوری خلق، با کمک این حزب و رای کردهای مخالف اردوغان شهردار آنکارا شد، اما شناسنامه سیاسی او، ملی ­گرا است و قبلاً به دولت باغچلی و حزب حرکت ملی، نزدیک بوده است.

مهمترین تفسیر برای بررسی وضعیت اردوغان در رقابت با 3 نامزد بالا، این است که قبلاً، رهبر حزب جمهوری خلق، شانسی برای شکست اردوغان نداشت و معمولاً 2 تا 3 درصد از اردوغان عقب می افتاد. اما حالا، او نیز از اردوغان سبقت گرفته و پیداست که رئیس جمهور قدبلند ترکیه، شانس چندانی برای فتح قلوب مردم ندارد.

او دیروز(سه شنبه) هم در یک سخنرانی عمومی اعلام کرد که تا پایان سال، تورم در ترکیه پایین می آید و این کشور در سال 2023 یکی از 10 اقتصاد بزرگ جهان را خواهد داشت!

این گفته اغراق آمیز اردوغان در حالی بیان شده که اولاً میزان تورم بر اساس آمار رسمی دولت به 84 درصد رسیده و دوم این که ترکیه در خوشبینانه ترین شرایط در سال 2023 میلادی، نهایتاً موفق خواهد شد بر کرسی بیست و یکمین اقتصاد جهان بایستد و این جایگاه را از دست ندهد. از همه اینها مهمتر، این است که تنها چند روز به پایان سال مانده و تحلیلگران می گویند: دولتی که در 11 ماه سال جاری میلادی نتوانسته تورم را پایین بیاورد، در روزهای پایانی سال نیز به چنین هدفی دست نخواهد یافت.

آیا مخالفین اردوغان، خرگوشی از کلاه درخواهند آورد؟

اغلب شرکت های نظرسنجی، برای بررسی وضعیت نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری، به بیان اسامی اردوغان، کلیچدار اوغلو، امام اوغلو و یواش اکتفا می کنند. اما واقعیت این است که هنوز هم 6 حزب مخالف اردوغان، حرف آخر را نزده اند و مشخص نیست نامزد نهایی آنان چه کسی خواهد بود. کلیچدار اوغلو روی خوشی به نامزدی امام اوغلو نشان نداده و چنین استدلالی دارد: اگر امام اوغلو شهردار شود، یکی از اعضای حزب عدالت و توسعه در شورای شهر استانبول، شهردار خواهد شد و چنین چیزی به معنی از دست رفتن یک قلعه حساس و حیاتی برای ماست. او همچنین با نامزدی منصور یواش نیز مخالف است. چرا که یواش، شناسنامه ملی گرایانه دارد و بعید نیست پس از پیروزی، دوباره به دام تاثیرات فکری و سیاسی باغچلی بیفتد! 

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

پیداست که رهبر حزب جمهوری خلق، تمایل دارد خودش نامزد شود. ولی همه می دانند که او، با آن حجب و حیا و مظلومیت علوی مآبانه خود، در برابر حرکات و ضربات تهاجمی اردوغان در میدان، نامزد قدرتمندی نخواهد بود.

اردوغان، 3 دهه سابقه سخنرانی و به جوش آوردن مردم در میادین شهرهای کوچک و بزرگ ترکیه را در چنته دارد. اما کلیچدار اوغلو چنین قابلیتی ندارد. در نتیجه، بعید نیست که مخالفین سراغ گزینه دیگری بروند. مثلاً فردی به نام علی باباجان نامزد شود تا اهمیت اقتصاددان بودن رئیس جمهور آتی، برجسته تر شود. اما در صورت مخالفت احزاب شریک، ممکن است نهایتاً توپ را به بیرون از زمین بفرستند و ترجیح دهند که یک شخصیت حقوقدان را به عنوان نامزد به میدان بیاورند و در نظام سیاسی آتی، به اختیارات بی حد و حصر رئیس جمهور پایان داده شود و دوباره، نخست وزیر همه کاره کشور شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900392